تبلیغات
پایگاه تخصصی ژئوماتیک و عمران - نقشه ارتفاعات جنگلها بر روی كره زمین
یکشنبه 7 شهریور 1389

نقشه ارتفاعات جنگلها بر روی كره زمین

   نوشته شده توسط: تلگرام MzR_F    نوع مطلب :RS ،

دانشمندان برای نخستین بار ، با تركیبی از داده های سه ماهواره ناسا نقشه ای از ارتفاع جنگل های جهان تهیه كرده اند ، كه در ایجاد فهرستی ازمقدار كربن ذخیره شده جنگل های جهان و سرعت دوره چرخه كربن ، كمك خواهد كرد.

نقشه های محلی و منطقه ای پوشش جنگلی قبلا تهیه شده بود ، اما نقشه جدید اولین نقشه ای است كه كل جهان را با استفاده از یك روش یكسان پوشش می دهد. نقشه مذكور، به نمایش و دسته بندی بلند ترین جنگل های جهان كه در شمال غربی اقیانوس آرام در آمریكای شمالی و قسمتهایی از جنوب شرقی آسیا و جنگل های كوتاه تر كه در نوار پهنی در امتداد شمال كانادا و اوراسیا یافت شده اند می پردازد.

نقشه تولید شده مبتنی بر داده های جمع آوری شده به وسیله ماهواره های Terra  و Aqua ناسا، همراه با ماهواره Ice, Cloud and land Elevation(ICESat) می باشد محصول نهایی توسط میكائیل لفیسكی( متخصص سنجش از دور دانشگاه ایالتی دانشگاه كلورادو) در Ft.Collins  ارائه و همچنین اعلام نموده است كه نتایج تحقیقاتش را در یك مقاله در نشریه Geographical Research Letters  منتشر خواهد نمود .

داده اولیه مورد استفاده لفیسكی از یك فن آوری لیزری به نام  Lidar  بر روی ICESat بوده است .Lidar  می تواند برش های عمودی را از ارتفاع پوشش جنگلی، با پرتاب پالس هایی از نور به طرف زمین و مشاهده مدت زمانی كه طول می كشد تا نور از سطح نسبت به بالای پوشش جنگلی به عقب بجهد، دریافت كند .از آنجایی كه Lidar  می تواند به لایه بالایی پوشش جنگلی نفوذ كند، یك تصویر لحظه ای از ساختار عمودی جنگل ارائه  می دهد.


شهرداری تهران